Co je svépomocná skupina?
Svépomocné skupiny se objevily v 60. letech 20. století. Za svou popularitu vděčí humanistické psychologii – od svého vzniku se staly vyhledávanou formou zkoumání vlastní zkušenosti, sdílení s druhými a prostředkem osobnostního růstu svých účastníků. K popularizaci sebezkušenostních, neboli tzv. encounterových skupin přispěl do velké míry psycholog a terapeut Carl Rogers, v centru jehož terapeutické teorie i praxe stojí základní hodnota bezpodmínečného přijetí. Skupina je dle něj bezpečným prostorem, ve kterém jde sdílet zkušenosti a spolu s druhými na ně nahlížet. Russelova analýza (1978) tvrdí, že encounterové skupiny jsou přinejmenším stejně efektivní jako skupiny terapeutické.
Proč zažít skupinu?
Skupinové setkání má úplně jiný formát a dynamiku, než individuální terapie. Ve skupině můžeme sdílet vlastní myšlenky a pocity, vidět a slyšet druhé, ale taky být viděni a slyšeni. Může být místem, kde alespoň na chvíli můžeme být mezi druhými sami sebou. V kontextu neurodivergence pak skupiny nabízí jedinečný prostor pro setkání a porozumění. Pocity jinakosti, nepřijetí, odmítnutí, osamělosti, ale i nevyjadřované pocity radosti nad senzorickými drobnostmi a nadšenými zájmy často zůstávají nevysloveny v nás, přestože mohou být významnou součástí našeho každodenního prožívání. Setkání s těmi, kteří vnímají svět podobně, je často novou a úlevnou zkušeností a objevením prostoru pro růst.
Obsah skupinových setkání je důvěrný. Skupina je přístupná dospělým od 18 let věku. Pro účast na skupině není třeba žádná formální diagnóza (ani sebediagnóza).
Pro koho skupina není vhodná
Skupina si neklade za cíl najít konkrétní odpovědi na konkrétní otázky, neklade si za cíl nabídnout účastníkům praktické životní rady a doporučení. Skupina může mít v některých momentech terapeutický rozměr, není ale náhradou individuální terapie a pokud zažíváte akutní nesnesitelné trápení a bolest, může být individuální terapie vhodnějším prostorem.
Pokud s jedním s facilitátorů už pracujete formou individuální terapie nebo se jinak znáte, je vhodné účast na skupině předem prokonzultovat, například emailem.
Cena
500 Kč / setkání. Platí se předem za balík 10 setkání, tj. 5000 Kč. Platbu lze po dohodě rozložit na více menších plateb.
V případě nemoci nebo neúčasti z jiného důvodu se platba nevrací. V případě nekonání skupiny pro neúčast facilitátorů (nemoc) bude vypsán náhradní termín po dohodě s účastníky skupiny.
Velikost skupiny
Předpokládáme, že skupina bude mít 10 nebo méně účastníků. Skupina je uzavřená – jakmile začne, nemohou se k setkáním přidávat noví účastníci. Přednost při přihlašování do 2. běhu skupinových setkání budou mít účastníci 1. skupiny, z roku 2024.
Termín a čas konání
V roce 2025 budeme otevírat 2. běh skupinových setkání v termínech:
Čtvrtek 30.1.
Čtvrtek 13.2.
Čtvrtek 27.2.
Čtvrtek 13.3.
Čtvrtek 27.3.
Čtvrtek 10.4.
Čtvrtek 15.5.
Čtvrtek 29.5.
Čtvrtek 12.6.
Čtvrtek 26.6.
Vždy od 18:00 do 19:45 hodin.
Místo konání
Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana.
Přihlášení se na skupinu
Přihlásit ke skupině a účasti na výše uvedených setkáních se můžete napsáním na email [email protected]
Průběh skupinového setkání budou facilitovat
Miklós Csémy – terapeut, zakladatel neurodiverzita.cz
Martina Pöthe – lékařka, facilitátorka svépomocných skupin pro autisty