Autismus je geneticky založená lidská neurologická variace. Mozek lidí s autismem je často jinak strukturován než mozek neautistů, což vede k odlišnému vnímání a chápání světa.
Autismus je velmi široké spektrum, na kterém se jedinci pohybují různě během svého života (mnohdy i v rámci jednoho dne), proto je kontroverzní rozdělení na nízkofunkční a vysokofunkční autismus. Mozky autistů jsou konstruované tak, že zpracovávají větší kvanta informací než běžné mozky, což nekdy může vést k smyslovému přetížení, ale i k objevům, které jsou jinak běžným lidem často skryty – protože autisté mívají speciální zájmy.
Autismus je celoživotní záležitost, která proniká celou osobností a je od člověka neoddělitelná – proto je vhodnější označení „autista“ nežli „člověk s autismem“; nicméně musíme brát v potaz individualitu každého takového jedince, proto je nejlepší se přímo jej zeptat, jaké oslovení preferuje. V České republice bývají diagnostikovány obvykle 3 druhy autismu – dětský autismus, Atypický autismus a Aspergerův syndrom, které se od sebe liší vnějšími projevy, ačkoliv vnitřní pochody v jedincích jsou mnohdy velice podobné.
Více článků o autismu:
Autista nebo člověk s autismem
Autismus a Aspergerův syndrom: jinakost
Mezinárodní den autismu: Co o něm nevíme
15 věcí, které bych si přála, abych věděla, když byl synovi diagnostikován autismus
Nemluvíte za nízkofunkční lidi s autismem
22 lidí odpovídá, jaké je pro ně žít s autismem
Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.