Komentář ke zvolení Grety Thunberg osobností roku dle TIME
Komentář Steva Silbermana k historickému významu zvolení Grety Thunberg tváří časopisu Time pro rok 2019. Je to poprvé, co se toto ocenění dostalo někomu, kdo se hrdě hlásí k tomu, že je autistický.
Skutečnost, že autisté často přímočaře, někdy až nezdvořile, pojmenovávají věci tak, jak jsou, je často vykládána jako sociální deficit. Gretu její neustále opakovaný výčet faktů o klimatických změnách a o důležitosti vědy učinil předmětem žhnoucí nenávisti, šířené těmi samými pompézními lháři a nájemnými tragédy, kteří vyprodávají zemi přímo zpod nohou svých vlastních vnoučat.
Autistické kvality Gretiny války proti statu quo – její živelná nedůvěra k racionalizacím a prázdnému řečnění – jsou přesně těmi kvalitami, které musí lidstvo napodobit v době, kdy je globální politický diskurs opanován nesmysly a zakrýváním faktů.
Coby autor historie autismu už roky zdůrazňuji, že bytostná nesnášenlivost nespravedlnosti a neférovosti by klidně mohla být zařazena mezi diagnostická kritéria autismu. A to v momentu lidské historie, kdy lži a popírání faktů pečetí osud příštích generací…
Gretino monotropní trvání na tom, že kdo káže vodu, musí ji i pít, a její neochota přijmout prázdnou chválu namísto smysluplných činů, jsou zářnými příklady toho, jakou úlohu mohou hrát neurodivergentní lidé v pokroku lidské civilizace. V případě diskuse o klimatických změnách jsou “sociální deficity” plně na straně neurotypiků, Gretiných oponentů a kritiků, kteří pracují s misogynií, ableismem a ageismem. Živí se lhaním a v důsledku obelhávají milióny dalších neurotypiků.
Úspěch dezinformačních kampaní o klimatologických změnách, který zasel semínko pochyb o významu vědy, je potenciálně fatální “dysfunkcí ve vnímání pravdy” u neautistických lidí. Chcete vědět, co je úlohou neurodiversity v naší společné budoucnosti? Bez ní nás dost možná žádná nečeká. Do toho, Greto!
Zdroj: Steve Silberman na Twitteru